Çatı Tabela

Çatı tabela yüksek bina alanlarında uygulanan bu tabelalar dikkat çekmeyen işletmelerin tercih ettiği, tasarım olarak çarpıcı olan tabela çeşitleri arasında yer almaktadır. Çatı tabelası hangi alanlarda kullanılır, avantajları genel olarak bakıldığında çatı tabelaları yüksek alanlara monte edildiği için gösteriş olarak zengin görüntüye sahiptir. En uzak alanlardan dahi görülebilen bu tabelaların üretim sürecinde çeşitli malzemeler kullanılır.

Yüksek alanlara monte edilen çatı tabelaları diğer tabelalara göre daha fazla kişi tarafından görülür. Bu tabelalar tasarım ve büyüklük olarak kolay göze çarpar ve bu nedenle dizayn edilme sürekli sağlam ve iyi olmalıdır.

Çatı Tabelası Nedir?

Çatı tabelası nedir bakıldığında bina ve yapıların üst katlarına montajı yapılabilen tabelalara çatı tabelaları denir. Bu tabelalar genellikle hem montaj hem de tasarım olarak en zorlu tabela çeşitleri arasında yer alıyor. Bu tepe tabelaların imalatında görsellik kadar tabela arkasında yer alan konstrüksiyon sistemi de büyük önem arz etmektedir. Bu durum tabelanın ömrünü ve kalitesini büyük oranda etkiler. Kullanılan demirlerin ebatları, yapılan statik rüzgâr hesabına göre imal edilir ve harflerin ebatları kullanılan malzeme dayanıklılık tarafımızdan en iyi şekilde hesaplanarak imal edilir.

Çatı Tabelası Nerelerde Kullanılır?

Çatı tabelası nerelerde kullanılır bakıldığında firma ve kurumların isim veya reklamlarının yapıldığı, büyük ölçekli çatılarda bulunan tabelalara verilen isimdir. Diğer tabela modellerine göre daha büyük boyutta tasarlanan bu tabela modelleri çok uzaklardan fark edilmesi amaçlı olarak inşa edilirler. Sık şekilde yeni yapılan hastanelerde veya inşaat gibi yerlerde kullanılan bu tabelalar, yoğun binalar arasında çok uzaklardan bile fark edilmeyi sağlar. Çatı tabelaları isteğe bağlı olarak ışıklı, ışıksız, kutu harfli veya led'li olarak farklı tabela çeşitleri ile beraber kullanılır.

Çatı Tabelası Nasıl Yapılır?

Çatı tabelası nasıl yapılır konusunda bu tarz tabelalarda uygulanacak yerin seçimi ve buna göre tabelanın yapılacağı malzemenin seçimi önemlidir. Yüksek yerden monte edileceğinden rüzgâr gibi aşındırıcı hava şartlarına karşı dayanıklı olmalıdır. Hem monte edilmesi hem iskeleti ile en kaliteli malzemelerden en iyi şekilde yapılması gereklidir. Çatı tabelalarında kullanılacak harflerin boyutu veya çevre binaların durumuna bağlı olarak ayarlanmalıdır. Kurum ve firmalar için büyük bir reklam aracı olan çatı tabelalarının farklı renk ve tasarımlarında dikkat çekicilik marka bilinirliği açısından önemli bir konudur. 

Çatı Tabelası Çeşitleri

Çatı tabelaları yapısı gereği montaj yapılırken çok uzak mesafelerden bile fark edilmesi hedeflenir. Aynı zamanda devasa boyutlarda olabilmektedirler dolayısıyla mümkün olduğunca kaliteli ve hafif malzemelerden yapılması uzun ömürlü olması adına hayati öneme sahiptir. Çatı tabelası çeşitleri hem ışıklı hem ışıksız tabela olmak üzere iki başlık altında inceleyebiliriz. Karanlık havalarda veya verim alınabilmesi için genellikle ışıklı olan tabelalar tercih edilir ve malzeme olarak kutu harf, pleksi, kompozit, alüminyum, dijital bakı kullanılabilir.

xSoftReklam

Tabela ya mı ihtiyacınız var?

Firmanızı ön plana çıkaracak en uygun tasarım ve modelleme için bize ulaşın